image
image
O POLSKIM ZIEMNIAKU

JAK SIĘ ZACZĘŁO

image

W lipcu 2020 roku z lokalnej inicjatywy grupy rolników zawiązał się pomysł stworzenia własnej niezależnej finansowo grupy, która oprócz uprawy zajęłaby się także dystrybucją ziemniaków, które są głównym płodem rolnym na ich gospodarstwach. Postanowiono w tym celu zatrudnić osobę spoza grupy, ale też rolnika, aby poprowadził dla grupy tego typu przedsięwzięcie.

Ustaliliśmy, że potrafimy uprawiać ziemniaki, potrafimy je zbierać/przechowywać/ładować a nawet sortować i wstępnie pakować, ale nie mamy doświadczenia w sprzedaży na rynku ziemniaków konsumpcyjnych.

W tym celu spotkaliśmy się z kilkoma wiodącymi podmiotami, które handlują z największymi sieciami w Polsce. Każdemu z nich zaproponowaliśmy udział w spółce i ostatecznie rozpoczęliśmy współpracę z firmą rodzinną Bugaj Sp. z o.o., która ma ponad 30- letnie doświadczenie w uprawie i handlu ziemniakami. Ale zanim to się stało, aby móc wystartować w unijnych projektach, założyliśmy spółkę Polski Ziemniak z o.o. W skład grupy ostatecznie weszło 17 rolników, jedna firma rolna i Bugaj Sp. z o.o.

JEDYNI W POLSCE

WYJĄTKOWA
WIZJA

image

Polski Ziemniak sp. z o.o. jest jedynym tego typu podmiotem w Polsce i pewnie jednym z nielicznych w Europie, który skupia rolników i firmę rolną, nie będąc oficjalnie grupą producentów rolnych, gdyż ustawodawca wyeliminował z takich organizacji spółki prawa handlowego.

image
image
image
O POLSKIM ZIEMNIAKU

PLANY ROZWOJU

image

Pod naszą inwestycję, sfinalizowaliśmy zakup gruntów zlokalizowanych w gminie Potęgowo, na działkach w Wielofunkcyjnym Ośrodku Przemysłowo-Usługowym o łącznej powierzchni niewiele ponad 7 ha), które powinny zapewnić nam odpowiedni obszar do wieloletniego rozwoju. Działki te zlokalizowane są w odległości około 100 metrów od aktualnej drogi krajowej numer 6 oraz w odległości zaledwie kilku kilometrów od węzła nowo projektowanej i  niedługo budowanej drogi ekspresowej S-6, co bardzo ułatwia wszelaką logistykę transportową z tego miejsca. Plan rozwoju Polski Ziemniak sp. z o.o. zakłada budowę magazynu na 20 000 ton ziemniaków składowanych w skrzyniopaletach – całość w systemie ssącym i z systemami chłodzenia i nawilżania, pozwalającymi przechowywać ziemniaki przez cały rok w 3-4 oC, oraz pomieszczenia mycia/sortowania i pakownia ziemniaków w różnym asortymencie. Aby to osiągnąć dokładamy wszelkich starań, aby ten budynek powstał do końca sierpnia 2022 roku.

Zgodnie ustaliliśmy, że należy rozpocząć sprzedaż jak najszybciej i postanowiliśmy wybudować halę około 1000 m2, w której już w tym roku będziemy pakować ziemniaki dla naszych odbiorców.

Pod to zamierzenie posadzimy około 150 ha ziemniaków odmian jadalnych, co powinno nam zabezpieczyć pewien poziom sprzedaży. W kolejnym roku planujemy posadzić minimum 500 ha ziemniaka jadalnego w szerokim asortymencie.

W naszych planach chcemy osiągnąć produkcję, a na pewno sprzedaż na poziomie 100 tysięcy ton w ciągu kilku najbliższych lat. W kolejnych latach, albo będziemy rozbudowywać własną powierzchnię magazynową, jak również planujemy zakup i kontraktację u okolicznych rolników/producentów ziemniaka.

image
image